Početna strana > Hronika > Petar Đokić: Parlament RS je dao puni doprinos očuvanju stabilnosti Republike Srpske
Hronika

Petar Đokić: Parlament RS je dao puni doprinos očuvanju stabilnosti Republike Srpske

PDF Štampa El. pošta
nedelja, 23. oktobar 2016.

 Narodna skupština Republike Srpske je tokom 25 godina postojanja dala puni doprinos očuvanju stabilnosti Republike Srpske i afirmaciji demokratskih vrijednosti i tekovina na kojima je zasnovana, istakao je ministar industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić.

Đokić, koji je ranije obavljao funkciju predsjednika republičkog parlamenta, izjavio je Srni da je Narodna skupština Republike Srpske sve ove godine bila vidljiv čuvar zakonodavnog sistema i imala posebnu ulogu u provođenju brojnih reformi koje su doprinijele razvoju Srpske.

"Dala je nemjerljiv doprinos jačanju demokratskih kapaciteta, afirmaciji same ideje Republike Srpske i zaštiti njene autonomnosti unutar BiH, kroz provođenje Dejtonskog mirovnog sporazuma i sveopšti demokratski razvoj", naglasio je Đokić.

Đokić je naveo da je Narodna skupština Republike Srpske tokom 25 godina postojanja bila najvažniji stub stvaranja i razvoja institucionalnog sistema Republike Srpske, pa na taj način i Republike Srpske.

On je naveo da je u periodu rata, Narodna skupština imala izuzetno važnu ulogu, ali i u periodu poslije rata kada je bila nosilac aktivnosti na provođenju Dejtonskog mirovnog sporazuma, suočavajući se sa brojnim izazovima, teškoćama, ali i snažnim pritiscima.

"Taj pritisak je u najvećem obimu dolazio od međunarodnih faktora prisutnih u BiH, posebno od visokog predstavnika u BiH, koji je vrlo često svojim djelovanjem dovodio Narodnu skupštinu Republike Srpske u veoma težak položaj, preuzimajući njenu ulogu, namećući joj brojne zakone i odluke za koje je najdirektnije bila zadužena", naglasio je Đokić.

Prema njegovim riječima, Narodna skupština je u tom postratnom periodu bila izložena i političkim previranjima koja su nastajala nakon odluka visokog predstavnika o smjeni presjednika Srpske, u uslovima nemogućnosti izbora nove Vlade Srpske i vrlo složenih procesa koji su se u periodu tokom 1999. i 2000. godine dešavali u Srbiji, uključujući razorno NATO bombardovanje tadašnje SRJ.

"Uprkos svim izazovima, u mandatima u kojima sam bio na čelu ovog najvišeg zakonodavnog organa, Narodna skupština je ostala jedina institucija koja je imala pun kapacitet legalnog i legitimnog odlučivanja, dajući puni doprinos očuvanju stabilnosti Republike Srpske i afirmaciji demokratskih vrijednosti i tekovina na kojima je zasnovana", istakao je Đokić.

Đokić kaže da se trudio da da doprinos afirmaciji parlamentarnog života u Republici Srpskoj, razvoju i zaštiti autoriteta Narodne skupštine i stvaranju elementarnih uslova za njen rad.

On je napomenuo da je u tom periodu prvi put uređena zgrada Narodne skupštine i ovaj najviši zakonodavni organ Republike Srpske od tada ima svoju stalnu adresu na kojoj se nalazi i danas.

"Imajući u vidu godine iza nas, želim da aktuelnom rukovodstvu Narodne skupštine čestitam ovaj izuzetan jubilej i da poželim da i u narednim decenijama Narodna skupština bude i dalje čvrst oslonac i nosilac progresivne politike razvoja Srpske i njenog sveobuhvatnog jačanja", poručio je Đokić.

(Srna)